Czasy drugiej wojny światowej może nie stanowią przyjemnego tematu. Zginęło wielu naszych rodaków. Zresztą nie tylko Polacy ginęli na froncie. Przecież ten czas sprawił, że mnóstwo ludzi zginęło, którzy walczyli o swoją i innych osób wolność. Niezależnie jaką narodowość wymienimy – zawsze znajdziemy jakieś ofiary wśród nich, które oddały swoje życie w czasie II wojny światowej. Jednak główna siła w tym okresie skupiona była przeciwko Żydom. Naziści próbowali zrobić wszystko, aby doprowadzić do likwidacji tego narodu. Na szczęście im się to nie udało. O niełatwym losie Żydów podczas drugiej wojny światowej opowiada książka pt. “Żółty ptak śpiewa” Jennifer Rosner (https://www.taniaksiazka.pl/zolty-ptak-spiewa-jennifer-rossner-p-1345157.html).

Życie w ukryciu

Na temat życia w ukryciu w tym okresie Żydzi, którym udało się przetrwać ten niełatwy czas mogliby opowiedzieć bardzo dużo. Aby przeżyć musieli ukrywać się w piwnicach, na strychach, w mieszkaniach, które były tworzone naprędce w starych, opuszczonych magazynach. Bardzo często na jednym, małym metrażu żyło ich naprawdę wielu. Czasem żydowskie dzieci były chowane pośród polskich, żeby miały one szansę na przetrwanie. Jakie miejsce nie przyjdzie nam do głowy – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że można tam było spotkać narodowość żydowską. I o tym właśnie opowiada również książka Jennifer Rosner. Jest lato 1941 roku. Róża razem ze swoją córeczką Szirą zostają zmuszone do tego, aby ukrywać się przed nazistami w stodole. Aby móc przetrwać nie mogą wydawać żądnych hałasów. Ciągłe życie w samej stodole może wydawać się nudne. Jednak ważniejsze jest życie, dlatego dziewczynka oraz kobieta tkwią w miejscu, aby nikt nie wydał ich miejsca ukrycia Niemcom.

Żółty ptak


Szira jest małą dziewczynką, która niedokładnie rozumie dlaczego muszą się ukrywać. Najchętniej wychyliłaby nosa ze stodoły. Jednak wtedy ktoś mógłby je zauważyć. Dlatego mama wymyśla dla niej specjalną opowieść o zaczarowanym ogrodzie, gdzie śpiewa bajeczny, żółty ptak. Wygrywa on wszystkie melodie, jakie tylko mała dziewczynka sobie zażyczy. Od tej pory, dzięki opowieści mamy, życie w stodole wydaje się dziewczynce bardziej kolorowe. Do momentu aż obie zostają zmuszone do ucieczki ze swojego bezpiecznego miejsca. Róża musi podjąć bardzo ciężką decyzję. Jej serce pęka na pół, ale jeżeli chce aby Szira przeżyła musi ją zostawić pod opieką sióstr zakonnych. Sama wyrusza w drogę, której małe dziecko mogłoby nie przeżyć. Czy ponownie uda im się spotkać? “Żółty ptaka śpiew” udzieli nam odpowiedzi na te pytania. Warto zanurzyć się w tą fikcyjną opowieść o Żydówkach, które szukały pocieszenia w bajkowym świecie.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com